Macková Anna
Dovolujeme si vám nabídnout zcela výjimečnou příležitost zakoupit jednu z posledních knih autorky "EX LIBRIS, NOVOROČENKY A DROBNÁ GRAFIKA ANNY MACKOVÉ", možná v jednom exempláři, na které Macková pracovala společně s Josefem Váchalem po vzoru jeho ručních autorských knih z roku 1952. Představuje pozoruhodné dílo, a to především svým velmi zvláštním míšením různých stylových poloh obrazu a typografie v rámci jednoho tisku. Anna Macková se tu obrací ke své vlastní historii, ale také k budoucnosti, k našemu dnešnímu citu a svou tvorbu tím završuje.
Dále sbírku exlibris vloženou ve vyjímatelných paspartách v naprosto výborné kvalitě tisku a zachovalosti .
Zájemci sdělíme cenu na požádání.
Anna Macková *13.4. 1887 ve Studeňanech - 4.5. 1969 v Nové Pace
Grafické dílo Anny Mackové se osobitě podílí na podobě české secese a utváří charakter její pozdní fáze. Zpočátku v okruhu Moderní revue, zastoupené např. Zdeňkou Braunerovou nebo Františkem Koblihou, později je jí blízká Minka Podhajská., Bohumil Jaroněk, Karel Vik.
Měl li Váchal vliv na dílo Anny Mackové, projevil se nejvíce v použití techniky barevného dřevorytu, který byl jeho výraznou doménou. Námětově však byla zcela svá, autentická a originální. Inspirována lidovým uměním a ornamentem vytvářela knižní bibliofilie, které by vydány jistě měly výrazně širší čtenářskou základnu než Váchalovy.
Anna Macková * 13.4.1887 ve Studeňanech u Jičína 4.5.1969 v Jičíně. Studia : Všeobecná škola kreslení a malování pro dámy na UMPRUM v Praze, grafiku studovala soukromě. Vytvořila grafické cykly : 1921 Koleda, 1922 Kozlíček, 1925 Zvířátka, 1926 České motivy, vytiskla dvě Ročenky, vydala knihu Prázdninové putování 1927. Věnovala se krajinomalbě v oleji i akvarelu; grafice a ex libris. Byla členkou Kruhu výtvarných umělkyň, Spolku sběratelů a přátel ex libris, Svazu českých bibliofilů, Syndikátu výtvarných umělců československých, Svazu československých výtvarných umělců a přispívajícím členem Hollara. V Kruhu výtvarných umělkyň byla aktivní od roku 1920, zastávala funkci zapisovatelky a účastnila se téměř všech výstav Kruhu : v Obecním domě v Praze, v Modrém paviloně na Vinohradech, Myslbeku, Hollaru a Bílé labuti. Mimo Prahu pak vystavovaly členky KVU v Brně, Plzni, Pardubicích, Chrudimi, Moravské Ostravě, Lázních Bělohrad a Havlíčkově Brodě. Na různých výstavách je její práce zastoupena už od roku 1917. Účastní se výstav ex libris od Athén až po New York a Los Angeles. Objevuje se také na Třetím zlínském salóně v roce 1938. Samostatné výstavy : 1930 Městské průmyslové muzeum Hradec Králové; 1936 Pavilon Myslbeka s V.Dohnalovou-Pešanovou, P.Fořtovou, J.Klenkovou a H.Šrámkovou; 1947 Krajinské muzeum v Jičíně; 1959 Šumavské muzeum, Kašperské Hory s J.Váchalem; 1960 Stará radnice, Dvůr Králové; 1987 Rodný dům Václava Šolce, Sobotka; 1987 Osvětová beseda Libáň – Staré Hrady, zámek Staré hrady; 1987 Výstava ke 100. výročí narození, Galerie moderního umění v Hradci Králové; 1991 Západočeská galerie v Plzni, s J.Váchalem; 1995 Suchardův dům Nová Paka.