Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie. Děkujeme.
 

 


Úvod » EXLIBRIS-GRAFIKA » Anderle Jiří

EXLIBRIS-GRAFIKA / Anderle Jiří

Jiří Anderle (* 14.9.1936 Pavlíkov)

Přední český malíř a grafik, jehož grafické dílo je vystaveno i v newyorském Metropolitním muzeu. Zastoupen je v předních světových sbírkách, např. Centre Georges Pompidou, Vídeňské Albertině, Galerii Uffizi ve Florencii a v mnoha dalších.

Řadit podle 
Výrobce  


Jiří Anderle se narodil roku 1936 v Pavlíkově na Rakovnicku. 

Roku 1961 vystudoval AVU (malbu u Antonína Pelce a grafiku u Vladimíra Silovského). Styl jeho kresby grafiky se vyhraňoval v době profesionálního působení v Černém divadle, se kterým sjezdil skoro celý svět jako technik i herec. 

Známý, zejména v zahraničí, začal být v polovině 60. let. V letech 1969-73 působil na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky. 

V desítkách grafických a obrazových cyklů Anderle naléhavě a působivě vyjadřuje existenciální úzkost člověka jak konkrétní (válka), tak i obecnou, nadčasovou (stárnutí, samota). V poslední době se od těchto výstražných až tragických témat posouvá a blíží se k abstrakci.

Počet Anderleho samostatných výstav v celém světě se blíží stovce, tam také získal okolo čtyřiceti cen. Je zastoupen například v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru. 

Jako všestranně múzický člověk je kupříkladu i bubeníkem kapely Grafičanka a autorem, hercem i hudebním redaktorem oblíbeného rozhlasového pořadu Láska za lásku.